Home | O gminie Kołbaskowo | Interaktywna mapa Gminy Kołbaskowo
Przecław

Przecław (niem. Pritzlow) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Kołbaskowo. Obecnie na byłych terenach rolniczych w obszarze wsi rozwija się budownictwo mieszkaniowe (osiedle Zielone Pole), co w połączeniu z bliskością Szczecina powoduje liczne osiedlanie się tutaj osób zawodowo związanych z tym miastem.

Na granicy wsi przebiega droga krajowa nr 13 na odcinku Szczecin - Kołbaskowo - Rosówek, która w pobliskim Kołbaskowie łączy się z autostradą A6 Szczecin - Berlin.

Wieś posiada również bezpośrednie połączenie ze Szczecinem w postaci miejskiej linii autobusowej nr 81, biegnącej od Dworca Głównego w Szczecinie do Kołbaskowa.

Historia

Początki osadnictwa na tym terenie sięgają przełomu VI-VII wieku. Nazwa wsi wywodzi się od kasztelana Przecława, który przybyć miał na te ziemie wraz z Mieszkiem I. On też miał założyć sąsiednie wsie służebne: Warzymice, Smolęcin i Karwowo.

Pierwsza wzmianka źródłowa pochodzi z 1240 roku i mówi o wzięciu przez księcia Barnima I Dobrego od biskupa kamieńskiego w lenno dziesięciny z dwudziestu gospodarstw. W roku 1243 książę Barnim I Dobry nadał najpierw część, a w roku 1277 całą wieś klasztorowi cysterek w Szczecinie. W roku 1291 miejscowy sołtys założył we wsi karczmę. Z tego samego roku pochodzi wzmianka o kościele, znajdującym się wówczas pod patronatem Jana Schele ze Szczecina, a przekazany mu przez klasztor cysterek w lenno.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim.

Zabytki

Na terenie wsi znajdował się kościół usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie przebiegającej przez osadę drogi. Była to świątynia salowa, orientowana, wzniesiona na planie prostokąta, bez wyodrębnionego prezbiterium i wieży zachodniej. Ściany wzniesiono z kwadr granitowych wiązanych zaprawą wapienną o grubości około jednego metra.

Fotografia archiwalna ukazuje dobrze zachowany pierwotny stan budowli. W elewacjach północnej i południowej osadzone były okna o ostrołukowych, rozglifionych na zewnątrz ościeżach w liczbie trzech lub czterech w każdej ze ścian. Przesłonięcie obiektu okalającym go murem nie pozwala stwierdzić czy w elewacji południowej (względnie północnej) znajdował się portal wejściowy. Na pewno istniało wejście zachodnie, do którego dostawiono w późniejszym okresie wieżę.

Najciekawszą jest elewacja wschodnia, w której znajdowały się prawdopodobnie trzy okna o znanym już ostrołukowym wykroju i rozglifionych ościeżach, tej samej wysokości. Odpowiadały im trzy smukłe blendy o ostrołukowych ościeżach umieszczone w szczycie w układzie piramidalnym.

Wieżę o planie kwadratu (5 x 5 m.) wtopiono częściowo w zachodnią elewację. Podzielona była gzymsem kordonowym na dwie wyraźne kondygnacje, kryte dachem namiotowym, przechodzącym następnie w ośmioboczną latarnię, zwieńczoną barokowym hełmem z iglicą, kulą i chorągiewką, na której figurowała data 1739 (data jej wzniesienia). Prawdopodobnie od zachodu znajdowało się wejście portalowe prowadzące do wnętrza świątyni. Zewnętrzne elewacje charakteryzowały się manierystycznym opracowaniem dolnych elewacji - wykrojem okien i obramieniem narożników.

Kościół został zniszczony podczas działań wojennych w 1945 roku, a później rozebrany. Obecnie jedynym śladem jego istnienia jest starodrzew okalający opustoszały plac kościelny z wyraźnym zarysem przebiegu muru, oraz kryjące się pod ziemią fundamenty.

Kościół posiadał nad wyraz bogate wyposażenie:

  • Ołtarz ambonowy z XVII wieku.
  • Rzeźbiony w drewnie anioł zawieszony nad chrzcielnicą.
  • Epitafium dla zmarłego w 1748 roku studenta prawa G.W. Zimmermanna.
  • Dwa lichtarze z prasowanej blachy mosiężnej o ośmiobocznej podstawie z 1696 roku.
  • Ośmioboczna, mosiężna misa chrzcielnicy z ornamentem roślinnym z 1690.
  • XVI wieczny kielich mszalny (pozłacane srebro), o gotyckim kształcie z sześcioboczną podstawą i nanitowanym krucyfiksem.
  • Puszka z pozłacanego srebra z 1725 roku.

Sport

Swoją siedzibę ma tutaj klub sportowy Victoria 95 Przecław (IV liga, grupa zachodniopomorska).

Pogoda dla Gminy Kołbaskowo

Temperatura:

Kierunek wiatru:
Szybkość wiatru:
Czynnik chłodzący:

Wschód słońca:
Zachód słońca:

Losowanie Dużego Lotka z dnia :

, , , , ,
Średnie kursy walut nr: 038/A/NBP/2023
z dnia: 2023-02-23

:
:
:
Sonda

Głosuj

proszę czekać

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treści ukazujące się na łamach witryny.
Kołbaskowo Przecław Warzymice Stobno Będargowo Bobolin Barnisław Siadło Dolne Kurów Siadło Górne Smolęcin Karwowo Smolęcin Ustowo Rajkowo
Forum Kołbaskowo Linki

XHTML 1.0 CSS 2.0 PHP Powered Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO